Udowodnione korzyści zdrowotne wynikające z picia kawy

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na świecie, i nie bez powodu. Kawa nie tylko świetnie smakuje, ale ma też kilka niesamowitych korzyści zdrowotnych. W tym artykule przyjrzymy się udowodnionym korzyściom zdrowotnym płynącym z picia kawy.

Kawa dostępna m.in. w Bee.pl zawiera związki, których wymaga każda racjonalna dieta

Kawa jest pełna antyoksydantów, które mogą pomóc w ochronie Twoich komórek przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Wolne rodniki to niestabilne cząsteczki, które mogą powodować uszkodzenia komórek i prowadzić do różnych chorób, takich jak rak. Przeciwutleniacze neutralizują wolne rodniki, uniemożliwiając im wyrządzenie jakiejkolwiek szkody.

W związku z powyższym, regularnie spożywanie kawy może zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

Poprawa funkcji poznawczych u osób pijących kawę

Wykazano, że picie kawy poprawia funkcjonowanie mózgu, w tym przywoływanie wiedzy, czas reakcji i ogólną wydajność poznawczą. Jest to spowodowane faktem, że kawa zawiera kofeinę, naturalny środek pobudzający, który poprawia aktywność mózgu.

Kawa pomaga schudnąć

Jeśli chodzi o kawę, istnieją wszelkiego rodzaju różne sposoby ludzie lubią cieszyć się nim. Niektórzy lubią całkowicie czarną, podczas gdy inni wolą pić ją z kremem i cukrem. Ale bez względu na to, jak delektujesz się swoją kawą, jedno jest pewne – ten popularny poranny napój może zaoferować kilka poważnych korzyści dla zdrowia. Wykazano, że kawa przyspiesza utratę wagi poprzez zwiększenie metabolizmu i wspomaganie spalania tłuszczu.

Pamiętaj, że kawa jest zdrowa tylko w pewnych warunkach

Jeśli chodzi o minimalizowanie potencjalnych szkód, kluczem do picia kawy jest umiar. Nie pij więcej niż 4 filiżanki dziennie i staraj się unikać dodawania do niej cukru lub śmietanki – są to puste kalorie, które mogą zniwelować wszelkie korzyści płynące z antyoksydantów obecnych w kawie. Jeśli masz problemy z tolerancją napojów kofeinowych, zdecyduj się na kawę bezkofeinową; podczas gdy nie jest ona idealna z żywieniowego punktu widzenia, ponieważ dekofeinizacja usuwa niektóre pomocne związki wraz z kofeiną, kawa bezkofeinowa nadal ma mnóstwo nienaruszonej mocy antyoksydacyjnej.