Trzy schorzenia, na które przeciwdziała kawa

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie i nic dziwnego, że wiele osób cieszy się jej bogatym smakiem i energetyzującym działaniem. Jednak kawa ma również wiele zaskakujących korzyści, które są często pomijane.

Kawa może opóźniać wystąpienie choroby Alzheimera

Wszyscy wiemy, że kawa może pomóc pobudzić nas rano, ale czy wiesz, że może również pomóc utrzymać ostrość umysłu w późniejszym wieku? Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że picie kawy może opóźnić wystąpienie choroby Alzheimera. Choroba Alzheimera to wyniszczający stan charakteryzujący się pogorszeniem zdolności poznawczych i utratą pamięci. Dotyka ona miliony ludzi na całym świecie i obecnie nie ma na nią lekarstwa. Badania wskazują jednak, że kawa ze sklepu ze zdrową żywnością może pomóc w ochronie przed tą chorobą. W jednym z badań stwierdzono, że osoby, które wypijały trzy lub więcej filiżanek kawy dziennie, były mniej narażone na rozwój tej przypadłości niż osoby, które w ogóle nie piły kawy.

Kawa jest pomocna na cukrzycę typu 2

Może ona również pomóc w ochronie przed cukrzycą typu 2. Cukrzyca typu 2 to poważny stan, który może prowadzić do innych problemów zdrowotnych, w tym chorób serca, udaru i chorób nerek. Chociaż istnieją leki, które mogą pomóc przy tych przypadłościach, kawa może być w stanie zapobiec ich rozwojowi w pierwszej kolejności. Badania wykazały, że osoby pijące kawę mają niższe ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 niż osoby niepijące kawy. Jeśli więc lubisz pić kawę, wiedz, że nie tylko cieszysz się smacznym smakiem – możesz także wyświadczyć swojemu ciału przysługę.

Zmniejszone ryzyko demencji dzięki kawie

Badanie wykazało, że osoby, które wypijały trzy lub więcej filiżanek kawy dziennie, miały znacznie niższe ryzyko rozwoju demencji niż osoby, które nie piły kawy w ogóle. Osobne badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda wykazało, że kobiety, które piły dwie lub więcej filiżanek kawy z kofeiną dziennie, były mniej narażone na rozwój choroby Parkinsona w późniejszym okresie życia.